Bitlis Hijyen Kursu

Bitlis Hijyen Kursu

Bitlis Hijyen Kursu Hijyen Belgesi Veren Kurs 0 850 305 85 37

2013 yılında yürürlüğe giren yönetmelik ile birlikte artık özel veya kamu kurumlarında yer alan yemekhaneler ile restoranlar gibi gıda hizmeti veren tüm işletmelerde çalışan personeller hijyen belgesine sahip olmak durumundadırlar.

Ayrıca bu yönetmeliğin içeriğinde gıda hizmeti veren kuruluşların yanı sıra konaklama hizmeti veren bazı kuruluşlardan da bahsedilmektedir. Örneğin herhangi bir otel veya pansiyon konaklama hizmetinin içerisinde gıda ile ilgili bir hizmet de sunuyor ise; buralarda çalışan personellerin de bu belgeye sahip olması gerekmektedir. Örnekte belirtmiş olduğumuz bu kuruluşlar sadece konaklama hizmeti veriyorlarsa bu belgeye ihtiyaç duymazlar ancak daha sonra iş yerlerine gıda ile ilgili herhangi bir hizmet eklerlerse kanun gereği bu belgeye sahip olan personel çalıştırmakla yükümlüdürler.

Bu belge ile ilgili çıkarılan yönetmeliğin amacı ise; insan sağlığı açısından oluşabilen çeşitli hastalıkların önüne geçilmesi, gıda işi yapan tüm personellerin bilinçlendirilmesi ve gıdaya dayalı zehirlenmelerin önüne geçilmesidir.

Gıda hizmeti veren kuruluşlarda çalışan personellerin yanı sıra işverenlerin de belge alması zorunludur. Belgesiz çalışan personel ve belgesiz personel çalıştıran kuruluş çeşitli cezalar almaktadır.

Hijyen belgesinin alınmasının zorunlu olduğu iş alanları ise şunlardır:

  • Su üretim ve dağıtımı yapılan her türlü iş yerleri,
  • Gıda üzerine kurulmuş olan her türlü iş yerleri,
  • Konaklama hizmeti veren bazı kuruluşlarda gıda ile ilgili hizmetlerin varlığı söz konusu olduğunda,
  • Temizlik hizmetleri üzerine kurulmuş olan her türlü iş yerleri.

Hijyen belgesi sorgulama nasıl yapılır?

Bu belgeye sahip olmak isteyenlerin veya sahip olanların en çok merak ettiği bir diğer soru da sorgulamanın nasıl yapılacağıdır. Sorgulama işlemlerinin başarı ile gerçekleşmesi için e-Devlet sistemine giriş yapılması gerekir. Bunun için öncelikle bir e-Devlet üyeliğinizin bulunması gerekir.

e-Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra herhangi bir banka hesabı ile veya mobil imza ile kolaylıkla e-Devlet üyeliğinizi aktif edebilirsiniz. Ardından e-Devlet sitesine giriş yaparak sağ üstte bulunan arama kısmından sorgulama yapmak istediğiniz belgenin adını yazabilirsiniz.

Hijyen Eğitim Belgesi nedir ve Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

Bu belgeye sahip olabilmek için çeşitli eğitimlerden geçilmesi gerekir. Bu eğitimlerin konuları her bir sektöre göre farklılık gösterebilir. Sertifikanın alınması için görevlendirilmiş devlete bağlı veya özel çeşitli eğitim kurumları bulunmaktadır.

Eğitimler genellikle Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ve bu belgeyi vermeye yetkili eğitim kurumları tarafından verilir. Daha sonradan yapılan yasal düzenleme ile birlikte artık iş yeri sahipleri de bu eğitimi verebilmektedirler ancak bunun için yasada gereken şartları yerine getirmiş olmaları gerekir. Ayrıca her şehirde olmasa da bazı şehirlerde bulunan Halk Eğitim Merkezlerinden de hijyen belgesi almak mümkündür.

Sertifikayı almak için de çeşitli şartlar bulunmaktadır. Belgeyi alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve okuryazar olmak gerekmektedir. Eğitim kurumlarından istenen belgelerin tamamlanması ile birlikte eğitimlere katılarak kısa bir sürede sertifikaya sahip olmak mümkündür.

Eğitimin içeriğinde ise insan sağlığını tehdit edecek her türlü bakteri, virüs veya mantar gibi zararlı mikrop türlerine ait genel bilgiler bulunmaktadır. Eğitim içeriği daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi iş koluna göre değişiklik gösterebilir. Farklı iş kollarında mikropların cilt yoluyla nasıl bulaştığına ve nasıl önlem alınabileceği konusuna da değinilmektedir. Bu eğitimlerdeki amaç personelin bilinçli hale getirilmesidir.

Hijyen belgesi yasal zorunluluk haline geldi ve aynı zamanda sağlıklı yaşamın en önemli parçası

Yeni Uzman Akademi şimdiye kadar yüzden fazla işyerinde düzenlediği eğitimle binlerce kişiye hijyen eğitimi sertifikası vermenin gururunu yaşıyor.

Yasalara uygun şekilde hijyen belgesi almak için hemen bizi arayın 0 850 305 85 37 veya formu doldurun biz sizi arayalım.

Yeni Uzman Akademi kadrosundaki uzman eğitmenlerimiz sizinle iletişime geçerek gerekli eğitimi almanızı Hijyen Sertifikası sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Hijyen sertifikası almanız için toplu başvuruya ve bekleme gerek yok, tek yapmanız gereken işlem 0 850 305 85 37 numaralı telefonla iletişime geçmek.

Veya formu doldurarak sizinle iletişime geçmemizi sağlamak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın